כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות וידיעות בענייני היום. מרבית המאמרים המופיעים כאן התפרסמו גם במגזין "אומדיה", במגזין "אימגו" ובעיתון "אפוק טיימס". וכן, רבים מהם תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. [email protected]


הנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
דברי המופתי השיח´ אחמד חסין – לקראת מלחמת יום הדין
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר 2012
על שופטים, על פילים ועל הוצאת-דיבה תקשורתית
עבריינות לאומנית בקרב ערביי-ישראל – ג´יהאד בשם אללה
משפט ותקשורת - פסיקת בג"צ עושה צחוק מהחוק
דו"ח העוני בישראל – גניבה בחסות מוסדות המדינה
סקס, סמים ורוקנרול - ואבירי הצביעות בישראל
עיתון הארץ – תרגיל בתעמולה ערבית פשיסטית
מאירופה לישראל – מאורעות השואה בעיני ילד בגיל 5
Islamic Terror – How Many People Were Killed During May 2010
המשפט בישראל - הרשעה בשל חוסר הוכחות
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
מדוע הישראלים עדיין לא סומכים על ברק חוסיין אובמה
אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה
פצצה חברתית, פוליטית ודתית בדרום תל-אביב
קריאת ספרים בעולם-המוסלמי - בערות בשם אללה
כפרים ערביים על אדמה יהודית
דעיכת השיטה הדמוקרטית במדינות-המערב ובישראל
בריג´יט גבריאל – לבנונית למען ישראל
על שופטים, על פילים ועל הוצאת-דיבה תקשורתית
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 14.02.2012

זיכויה בבית-המשפט העליון של אילנה דיין מהוצאת דיבה, אחרי שהורשעה בבית המשפט המחוזי בעקבות כתבה שהיא פרסמה על קצין בצה"ל, כתבה שכל קשר בין הנאמר בה לבין המציאות בשטח היה מקרי בלבד, הכה גלים בתקשורת – במיוחד בזו הלא ממוסדת, האינטרנט.

דברי המופתי השיח´ אחמד חסין – לקראת מלחמת יום הדין
מאת: ד"ר שאול ברטל / 13.02.2012

בפתח האירוע החגיגי בו מוזמן השיח´ מחמד אחמד חסין, לומר את דברו אומר המנחה "מלחמתנו עם צאצאי הקופים והחזירים היא מלחמת דת ואמונה יחי פתח". המקור לדברים אלו הם פסוקי הקוראן בסורת מרום החומה, המדברים על קבוצה מקרב היהודים אשר חיללה את השבת.

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש ינואר 2012
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 11.02.2012

בחודש ינואר 2012 נהרגו בסוריה 1076 בני-אדם – בעיקר מירי ומהפגזות של הכוחות הנאמנים למשטר העלווי של הנשיא בשאר אל-אסד ושל כנופיות "השביחה" המסייעות לו. בהתאם למידע שנאסף על-ידי מגזין הזה – מגזין המזרח התיכון – נהרגו בסוריה יותר מ-6,000 בני-אדם.

משפט ותקשורת - פסיקת בג"צ עושה צחוק מהחוק
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 10.02.2012

אשאיר לאחרים את הדיון בשאלה אם פסיקת הבג"צ נועדה ל"סגור חשבון" עם השופט שהרשיע את אותה עיתונאית וקודם לבית-המשפט העליון נגד רצונה של הנשיאה, דורית בייניש, או אם הפסיקה משקפת את יחסם השלילי של שופטי בית-המשפט העליון לפעולותיו של צה"ל.

מאירופה לישראל – מאורעות השואה בעיני ילד בגיל 5
מאת: עו"ד מאיר כסיף / 03.02.2012

בגטו מוגילב היו תנאים קשים ויהודי הגטו מתו ממחלות ורעב יומיום ושעה שעה, רק בנס נשארנו בחיים במשך שלוש שנים שחיינו ברעב איום בתחומי המחנה. כמובן שבינתיים גדלתי ולא ידעתי מה זה בית-ספר בגטו. כאשר נשברה החזית הגרמנית היה ברור שהגרמנים ישמידו את היהודים.

המשפט בישראל - הרשעה בשל חוסר הוכחות
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 31.01.2012

במדינת ישראל למערכת אכיפת החוק יש גישה קצת שונה. בעיניה העדר ראיות היא הוכחה לאשמתו של החשוד. זה המצב לפחות כאשר מדובר באישים ש"סומנו" כיעדים. שר המשפטים התבטא לאחרונה על הנושא בצורה שלא הותירה מקום לספק.

עיתון הארץ – תרגיל בתעמולה ערבית פשיסטית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 27.01.2012

הכרזת העצמאות הישראלית בשנת 1948, לאחר שנים ארוכות של מאבק הירואי נגד האימפריה העות´מאנית, נגד האימפריה הבריטית ונגד האימפריה הערבית, העניקה פתח רחב, וענק, להנחת תשתית אידיאולוגית נוספת במסגרת התעמולה המתנהלת נגד עצם הקיום היהודי העצמאי.

דעיכת השיטה הדמוקרטית במדינות-המערב ובישראל
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 21.01.2012

למעשה דמוקרטיה היא יותר ממשטר או צורת שלטון. דמוקרטיה היא אורח חיים: אורח חיים המתבטא בשורה של מאפיינים, ביניהם חופש דיבור, חופש תנועה, חופש לבחור את מקום המגורים, חופש להחזיק ברכוש, זכות לבחור ושוויון בפני החוק.

טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בחודש דצמבר 2011
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 14.01.2012

בתחילת דצמבר 2011 ציינו בני-העדה השיעית את "יום העשורא" לזכר מותו של האימאם חוסיין בן עלי. אירוע זה היווה הזדמנות נוספת מצד ארגוני טרור מוסלמים-סונים לבצע פיגועי טרור רחבי-היקף נגד בני השיעית המתגוררים באפגניסטן, בפקיסטן, בעיראק ובתימן.

הפוליטיקה של התכנון הכלכלי והחברתי בישראל
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 07.01.2012

כשאנו מדברים על תכנון חברתי וכלכלי בישראל, קשה שלא לציין את בעיית המסתננים האפריקאים המציפים את ישראל בשנים האחרונות בעזרת גופים ישראלים המסייעים להם להתערות בישראל. בשנת 2011 הסתננו לישראל 16,816 אפריקאים דרך הגבול המצרי.

ניוט גינגריץ´ - חריקה או בשורה בפוליטיקה האמריקאית?
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 27.12.2011

גינגריץ´ לא יפיק הרבה תועלת מהאמירה שלו. אם הוא יזכה במועמדות המפלגה הרפובליקנית – מה שבכלל לא בטוח, ואם הוא ייבחר לנשיאות – מה שעוד פחות בטוח, נזכה לכך שלפחות אחד מבין פוליטיקאי הצמרת בארה"ב יגלה קצת יותר הבנה לשורשי הסכסוך.

דיור בר-השגה והחיים בתל-אביב האפריקאית של ישראל 2011
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 24.12.2011

בעיית הבעיות בישראל של 2011 היא בעיית הדיור וגובה המשכנתאות. שימו לב מה קורה בישראל בתחום הזה לפי נתונים של 2010: מחירה של דירה ממוצעת בישראל הגיע ל-1,000,000 שקלים. אבל המסים הישירים והעקיפים על כל דירה כזו חצו את ה-500,000 שקלים.

ישראל משקיעה 2 מיליארד ש"ח במסתננים האפריקאים
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 17.12.2011

לארגונים רבים בישראל יש כישרון בלתי-נדלה לייצר בעיות אקוטיות לחברה הישראלית, ולאחר מכן לבקש כסף ציבורי – המון כסף – כדי למצוא איזשהו פתרון לבעיה שנוצרה בגלל רשלנות או הזנחה או סתם חוסר-אחריות מטופש (הניהול הכושל והרשלני של ערוץ 10 הוא דוגמא מובהקת לכך).

Newt Gingrich - a Gaffe or a Blessing
By: Dr. Israel Bar-Nir / 13.12.2011

Gingrich’s statement about the Palestinians being an “invented people” that has been used primarily to sustain a war against Israel, caused a lot of furor in the media. As expected, the Arabs went ballistic.

טרור אסלאמי – כמה בני-אדם נהרגו בחודש נובמבר 2011
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 09.12.2011

המדינה הלאומית הערבית לא רק שאינה מתפקדת כהלכה, אלא שהיא גם מעצימה את העוינות ההיסטורית הנמתחת לאורך של מאות שנים בין השבטים, בין העדות ואף בין האסכולות האסלאמיות המטיפות לרצח ואלימות כפתרון מועדף לכול מחלוקת פוליטית, דתית או חברתית.

פוליטיקה ותקשורת בזירה הבינלאומית - נתניהו כמשל
מאת: ד"ר ישראל בר-ניר / 01.12.2011

הנושא ש"עשה כותרות" הפעם הייתה גסות הרוח שהפגינו נשיאי ארה"ב וצרפת בעת שביטאו את תסכוליהם מהעובדה שבנימין נתניהו איננו מוכן לרקוד לפי החליל שלהם. השיחה בין השניים, שהתקיימה בארבע עיניים, "זכתה", שלא במתכוון, לכיסוי עיתונאי נרחב.

האם תושבי דרום תל-אביב הופקרו לגורלם
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 26.11.2011

כשאי-אפשר לשפר את תנאי המגורים או כשהרשויות המקומיות מזניחות שכונות שלמות, האזרחים מוצאים מפלט בעזרת רכישת מוצרים מיותרים כפיצוי נפשי על עליבות חייהם. וכך, המשטר הכלכלי בישראל "זורק עצם" לעבר האזרחים בעזרת הורדת מיסים זעירה על מוצרי צריכה.

פצצה חברתית, פוליטית ודתית בדרום תל-אביב
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 19.11.2011

היקום המקבילי המתקיים בדרום תל-אביב נמצא דקות אחדות בלבד ממרכז העיר המהווה את הציר המרכזי של חיי התרבות התוססים של תל-אביב והמדינה כולה. ביקום המקבילי הזה, שנהפך בשנים האחרונות לאחוזה אפריקאית, מתנהלים חייהם של אלפי מסתננים שפלשו לישראל דרך הגבול המצרי.

טרור אסלאמי - כמה בני אדם נהרגו בחודש אוקטובר 2011
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 11.11.2011

ב-20 באוקטובר 2011 נרצח שליט לוב, מועמר אל-קדאפי, במהלך לינץ´ שביצעו בו כוחות המורדים שהצליחו להשתלט על עיר הולדתו, סירת. זו הייתה התמונה העיקרית של חודש אוקטובר 2011 שתפסה את מרבית ערוצי התקשורת בעולם.

מ"האביב הערבי" לאפלה גרעינית אסלאמית בחסות איראנית
מאת: ד"ר יוחאי סלע / 05.11.2011

הבעיה העיקרית ב"אביב הערבי" היא בעליית כוחם של היסודות הטוטליטריים הנבנים מהאידיאולוגיה האסלאמית ומעקרונות הג´יהאד העולמי. סביר להניח שהציבור הערבי יתכנס לחיק-החמים של האסלאם הרדיקלי משום שהוא מהווה קרקע מוצקה לנוכח שינויי העיתים.


גלריית המגזין

 

 

סקס, סמים ורוקנרול - ואבירי הצביעות בישראל

 

עדכון יומי - בחדשות

17 בפברואר 2012

 

40 הרוגים בסוריה; 13 הרוגים בחיסול-ממוקד אמריקאי בפקיסטן; 14 הרוגים בסומליה; 11 הרוגים בתימן; 4 פעילי טרור ו-2 שוטרים נהרגו באפגניסטן; 3 הרוגים בפקיסטן; בשבוע האחרון נהרגו בסוריה 365 בני-אדם; הרוג בניגריה בהתקפה על בית-כלא;

 

חדשות המזרח התיכון

 

 

 

 

אחמד טיבי והתרמית הערבית הגדולה 

 

 

 

הפילוסוף ולטר בנימין 

 

 

 

הציונות כתנועה לאומית מעוררת השראה 

 

 

ספר מומלץ 

 

 

 

 

 

ספר מומלץ

 

 

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של העיתונאי עדי שוורץ

האתר המומלץ של פרופ' ברי רובין

מגזין מראה

ד"ר רבקה שפק-ליסק

ד"ר גיא בכור

אימגו

אנוכי

 

 

 

 

 

 

מגזין המזרח התיכון

2012-2006